Blachy i stal – jakim sposobem spawać oraz konserwować ten materiał?

Jedną ze spraw, która w największym stopniu intryguje kupujących blachy, jest sposób gromadzenia blach między zakupem a montażem. Wielokrotnie z powodów technicznych bądź też też budżetowych nie są w stanie bo zainstalować blach na dachu bezpośrednio po zakupie.

Przede wszystkim, nie należy blach kłaść bezpośrednio na ziemi, ponieważ może doprowadzić to do szeregu uszkodzeń chemicznych oraz blokuje odpływ potencjalnych wód opadowych, jakie mogą znaleźć się w paczce. Poza tym, nie można pozostawiać blach zamkniętych w nierozciętym opakowaniu. Do kompatybilnego oraz bezpiecznego gromadzenia potrzebują wolnego dostępu powietrza. Jeżeli blachy mają znajdować się w opakowaniu do trzech, czterech tygodni od daty produkcji, wystarczy naciąć paczkę i umieścić je pod wrażliwym skosem. Jeżeli jednak kupujący planują trwające dłużej składowanie blach przed montażem, powinni bezdyskusyjnie umieścić między poszczególnymi arkuszami listewki dystansowe, aby umożliwić swobodny dostęp powietrza do blach.

Dachy wykonane z blach trapezowych są względnie trwałym rodzajem dachów w porównaniu do tych wykonanych z innych typów blach bądź miedź. Tyczy się to przede wszystkim dachów z blach trapezowych powlekanych. Nawet te jednakże nie są niezniszczalne i wypada je regularnie poddawać konserwacji, aby służyły przez długie lata jako bezpieczne, szczelne oraz niezawodne pokrycie dachu. Okres, co który trzeba wykonywać konserwację, definiuje całkowicie producent. Zależy on jednakże również od elementów związanych ze środowiskiem, strukturą dachu etc. Konserwacja przeważnie polega na usuwaniu zanieczyszczeń wokół kominów oraz pyłów, osadów i nalotów kominowych, które pozostawione na przestrzeni dachu są w stanie doprowadzić do chemicznego zniszczenia lub ewentualnie uszkodzenia blach. Na domiar tego, w trakcie zabiegów konserwacyjnych wykonuje się naprawy warstwy lakierniczej, wymagane do zachowania trwałości dachu i jego estetyki. W tym celu wykorzystuje się właściwe oraz potrzebne korekty malarskie i łata się zniszczony lakier.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz