Centralne ogrzewanie i moc pieca – jakie kupić do domu?

Nasz nowy wymarzony dom wypada ogrzać. Przed nami stoi wybór czym i jak będziemy ogrzewać nasz dom jednorodzinny. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać? Aktualnie na rynku obecnych jest wiele korporacji zajmujących się wytwórczością oraz sprzedażą pieców. Branża również bardzo prędko się rozwija, powstają coraz to nowatorskie, konkurencje firmy wskutek tego mamy gigantyczny wybór. Do wyboru mamy piece zasilane na paliwa stałe – węgiel, eko groszek czy miał – lub ewentualnie paliwa ciekłe/płynne – gaz oraz biopaliwa. Wypada zastanowić się nad wyborem typu zasilania gdyż odbije się to w następnej kolejności na kosztach ogrzewania. Jedne paliwo jest bardziej kaloryczne od drugiego natomiast to drugie jest tańsze od pierwszego. Trzeba też przekalkulować jaka moc grzewcza jest nam potrzebna.

Można wypytać znawców bądź też przedstawicieli korporacji, jakie piece są właściwe do danego rodzaju paliwa i jaki najprzyzwoiciej sprawdził by się w domu o danym metrażu – sprawdź mini piecyk na drewno. Jest to istotne ponieważ do każdego pieca montuje się inną instalację oraz zachowuje się innego rodzaju zabezpieczenia bezpieczeństwa. Przed kupnem pieca do domu trzeba uwzględnić jaką moc potrzebujemy. Piec nie może być za gigantyczny ani za mały. Moc ma obowiązek być optymalnie dobrana do naszego zapotrzebowania. Przez zakupem musimy uwzględnić parę czynników takich jak stan ogrzewanego obiektu oraz stan izolacji. Liczba osób zamieszkujących mieszkanie także ma duże znaczenie.

Najważniejszym jednakże wskaźnikiem jest ogólna powierzchnia wszystkich pomieszczeń i to czy piec służyć będzie również do podgrzewania wody użytkowej ( przy obliczeniach należy w owym czasie dołożyć około 30 procent mocy). Piece o mocy 12-15 kW przezornie starczają do ogrzania nawet dwustu metrów kwadratowych domu. Moc pieca oblicza się mnożąc powierzchnię pokoi użytkowych (w metrach kwadratowych) przez wysokość tych pomieszczeń i mnoży przez 40 kiedy posiadamy oryginalną, właściwą izolację lub też przez 60 w przypadku słabej izolacji. Wynik mocy pieca otrzymywany jest w watach. Obliczenia możemy wykonać sami. Zawodowiec, znający się na rzeczy, zrobi to jednakże lepiej.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz