Ciągniki agrarne i inne machiny – nowatorskie vs sprowadzane

Nasze społeczeństwo, jak powszechnie nie ulega wątpliwości, składa się z jednostek nadzwyczaj przedsiębiorczych i pomysłowych. I trudniejsze okoliczności bytowe należy było pokonać, tym większa ujawniała się pomysłowość. Kwestie, a zwłaszcza części narzędzi mechanicznych miewały swoje drugie oraz trzecie życie. Na przykład części traktorów rolniczych sprzyjały w gospodarstwach jeszcze długo po zwieńczeniu żywota przez maszynę macierzystą. Piastować mogły przeróżne funkcje, na ogół nie mające nic wspólnego z pierwotnym zastosowaniem.

Opony od ciągników zastosowane do pomieszczenia w nich klombów kwiatowych, to przecież widok niezwykle znany. Wykorzystywano je również jako detale tworzące ogrodzenie. Kolejny patent, to huśtawka ogrodowa z opony podwiązanej linami do drzewa, a w okresie zimowym opona rywalizować może z sankami – na pewno się nie połamie. Najwspanialszy nadmuchiwany ponton do zabaw w rzece czy jeziorze bywało najzwyczajniej w świecie dętką od ciągnika, ten od pokaźniejszych kół mógł być nawet kilkuosobowy, a połączone ze sobą utworzyć zdołały tratwę.

Traktory rolnicze, to fundamentalny detal wyposażenia parku maszynowego fabrykanta rolnego. Są one także wymagane w wielu pracach prowadzonych w aspekcie gospodarki leśnej, nadleśnictwa mają warsztaty naprawcze i zapas parts agro. Lasy w naszym kraju są w większości państwowe, zatem prace w nich prowadzone są poprzez leśnictwa państwowe, a wykonywane bezpośrednio przez robotników sezonowych, zatrudnianych do pracy dorywczej. Jest to skład w szeregu przypadków przypadkowy i o kiepskich kwalifikacjach. Cierpi na tym nie tylko kondycja upraw leśnych, ale i powierzonego tym robotnikom oprzyrządowania – o państwowe nie dba się jak o własne. Spalenie sprzęgła ciągnika przez bezmyślne przeforsowanie machiny przy podjeździe, wywołuje wyłączenie jej z pracy oraz konieczność zastąpienia inną na czas remontu. Pozostawienie włączonych świateł i rozładowanie akumulatora także unieruchamia traktor oraz powoduje przerwę w pracy. Przerwę te można wykorzystać na wypicie przyniesionego do pracy napoju, a jako kieliszki służyć są w stanie zdemontowane z unieruchomionej machiny, osłony od migaczy.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz