Co zrobić, gdy nie mamy możliwości zająć się ogrodem tak, jak byśmy tego chci

Jest kilka sposobów na prowadzenie ogrodu. Do popularnych należy zajmowanie się działką z doskoku, niejako mimochodem. Ot, od czasu do czasu wchodzi się do ogrodu na kilka kwadransów, by przyciąć to i owo, coś przywiązać, coś wykopać, albo wypielić. Taka strategia jest bardzo czasochłonna, choć ogród jako całość przypomina żywy organizm i gdy już „przejrzy na oczy” prezentuje się naprawdę dobrze. Inną metodą jest znaczna oszczędność czasu i zaufanie profesjonalizmowi, czyli w grę wchodzi współpraca z profesjonalnym ogrodnikiem.

Ogrodnik Szczecin – zawód z tradycjami

Ogrodnictwo jest poczesną częścią historii ludzkości, naukowcy dysponują dokumentami z 2800 roku p.n.e., które wspominają o ogrodach projektowanych w starożytnym Egipcie. Projekty powstawały z myślą o wypoczynku oraz uprawie roślin – zielarskich i tych do kuchni. Powszechnie znane dziś ogrody miejskie zaczęły się z kolei pojawiać w Europie w czasach nowożytnych, równolegle do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Była to odpowiedź na jedną z podstawowych potrzeb człowieka jaką jest obcowanie z naturą oraz okazja do zadbania o wizerunek miast. Można powiedzieć, że ogrodnik zajmuje się budową pomostów między naturą a cywilizacją, a w mikroskali – na przykład w Szczecnie – ogrodnik projektuje przestrzeń pośredniczącą między zabudową a naturalnym środowiskiem. Miasto Szczecin zostało tu wspomniane nie bez przyczyny, ponieważ jest nazywane miastem zieleni.

Jak zlecić usługi ogrodnicze w Szczecinie?

Czym właściwie zajmuje się ogrodnik? Choć w potocznym rozumieniu odpowiedź wydaje się niezwykle prosta, to jednak warto zainteresować się tym tematem bliżej. W Szczecinie jako mieście słynącym ze swoich terenów zielonych i oryginalności ogrodów na posesjach prywatnych nie ma problemu ze znalezieniem profesjonalnej firmy świadczącej usługi ogrodnicze. Według szacunków ogrodnik współpracujący z właścicielami posesji, z firmami posiadającymi własne obszary zieleni oraz z administracją terenów zielonych w Szczecinie zazwyczaj koncentruje się na sadzeniu najpopularniejszych roślin rabatowych pielęgnacją drzew i roślin o funkcjach dekoracyjnych, nasadzeniami roślin wieloletnich, jednorocznych i półrocznych w parkach i ogródkach firmowych. Nie koniec jednak na tym – ogrodnik to nie tylko specjalista od murawy i kwiatów. Zajmuje się również utrzymaniem ścieżek w ogrodach, utrzymaniem i czyszczeniem sadzawek (również tych, które zdobią skalne ogródki przy stacjach paliw), pielęgnacją gleby (odchwaszczanie, nawożenie, regulacja odczynu), pracami związanymi z nawodnieniem, zabiegami związanymi z ochroną roślin. W gruncie rzeczy działań podejmowanych przez ogrodnika jest znacznie więcej, liczą się jednak potrzeby i perspektywy Klienta, który chce skorzystać z jego usług.

Jak znaleźć dobrego ogrodnika?

Nawet jeśli nie do końca wiemy o jakim poziomie usług mówimy, ogrodnik z prawdziwego zdarzenia będzie w stanie określić wszystko sam, a potem skonsultować zakres możliwych obowiązków i prac do wykonania. Zadaniem Klienta będzie tylko wybrać te usługi ogrodnicze, z których zechce skorzystać. A zakres możliwości jest ogromny. Profesjonalny ogrodnik na takim terenie jak słynący z parków i ogrodów Szczecin jest na pewno wyczulony na poziom nasłonecznienia ogrodu, wahania poziomu temperatury i inne oznaki świadczące o przemianach pogodowych. Szczecin jako miasto zbudowane pośród terenów podmokłych słynie z rzadkiego mikroklimatu, toteż ogrodnik obeznany ze specyfiką lokalnych uwarunkowań poradzi sobie z naszym ogrodem, albo terenami firmowymi lepiej niż jakakolwiek firma spoza miasta. Powinien też umieć określić jakich narzędzi, maszyn i materiałów będzie potrzebować, by zrealizować zadania związane z ogrodem, albo zająć się tym co świadczy o jego powołaniu, czyli zaprojektowaniem i stworzeniem ogrodu marzeń.

Wiedza jako oznaka profesjonalizmu

Duże znaczenie we współpracy z ogrodnikiem ma wiedza, jaką przekazuje on Klientowi. Owszem, jak każdy zawód również ogrodnik ma swoje zawodowe tajemnice, ale jakość relacji z Klientem zależy od sposobu, w jaki ogrodnik motywuje plan swojego działania. Na pierwszy plan wysuwa się tu znajomość przepisów związanych z ochroną środowiska oraz umiejętność ich stosowania. Kolejna sprawa to przepisy przeciwpożarowe i BHP. Przykładem może być instalacja oświetleniowa ogrodu, systemy nawadniania (i ich zasilanie), maszyny do uprawy gleby – ogrodnik podejmując prace, zawsze informuje Klienta o ich kontekście prawnym, szczególnie gdy w grę wchodzi przestrzeganie standardów jakości, higieny i ekologii.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz