Czy kurtyny paskowe można zakładać w bramach przeładunkowych?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się w jaki sposób ograniczyć straty energii cieplnej związanej z otwartymi bramami segmentowymi do magazynów podczas przeładunku towarów. Jednym z rozwiązań bez wątpienia jest instalacja drogich rękawów lub inaczej doków przeładunkowych. Budżetową alternatywą dla tego rozwiązania okazują się kurtyny paskowe, które z powodzeniem montuje się w bramach przeładunkowych.

Jaką funkcję pełnią kurtyny paskowe w świetle bramy?

Zawieszone w świetle bramy magazynowej kurtyny paskowe przede wszystkim pozwalają na swobodne przechodzenie a także przewożenie ładunków przez bramę. Po przejechaniu przez kurtynę pasy PCV samoczynnie wracają na miejsce i tworzą barierę dla zimnego powietrza, opadów, wiatru a także wilgoci, dymu i oparów. Warto wspomnieć, że w skali roku poziom oszczędności energii cieplnej dzięki kurtynie paskowej może osiągnąć poziom 45%. Kurtyny paskowe pełnią także rolę ekranów akustycznych, które obniżają poziom hałasu o 35 dB. Jeżeli do produkcji kurtyny wykorzysta się nieprzezroczyste, kolorowe pasy PCV to wówczas będzie pełniła ona również funkcję izolatora optycznego, który maskuje wnętrze obiektu.

Jakie właściwości mają kurtyny paskowe?

Kurtyny paskowe cechuje wysoka elastyczność i odporność mechaniczna na zarysowania, zgniecenia, złamania i pęknięcia. W zależności od rodzaju wybranej folii na wypełnienie kurtyny PCV mogą one pracować w różnych zakresach temperatur począwszy od -60°C aż do +50°C. Kurtyny PCV wykonane z folii antyinsekt wydzielają odstraszający insekty zapach i mają właściwości biobójcze. Kurtyny wykonane z folii antystatycznej zapobiegają gromadzeniu się na jej powierzchni ładunków elektrycznych i niedopuszczaną do wyładowań elektrostatycznych. Kurtyny spawalnicze to z kolei przegrody trudnopalne zapobiegające rozprzestrzenianiu się ognia, filtrujące promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe emitowanie przez łuk spawalniczy. To także bariera dla odprysków spawalniczych i szlifierskich.

Czy opłaca się zakładać kurtyny paskowe w bramach do magazynu lub hali?

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z montażu kurtyn w bramach przeładunkowych a także cenę wielokrotnie niższą od kosztów zakupu rękawów dokowych można śmiało stwierdzić że zastosowanie kurtyny w świetle bramy, przez którą odbywa się intensywny ruch towarowy jest dobra inwestycją. Po pierwsze to oszczędność energii cieplnej. Po drugie możliwość samodzielnego montażu do którego nie jest wymagane użycie specjalistycznych narzędzi przez przeszkolonych monterów. Trzecim ważnym argumentem jest niski koszt eksploatacji. Duża wytrzymałość mechaniczna zapewnia długą żywotność kurtyny. W przypadku uszkodzenia pasa w kurtynie czy zniszczeniu wieszaka, producenci oferują wypełnienia i zawiesia do samodzielnej regeneracji przegród. W związku z powyższym nie ma potrzeby wymiany całej kurtyny lecz tylko uszkodzonego elementu co znacznie obniża koszty jej utrzymania.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz