Czy można zredukować punkty karne?

Za większość swoich przestępstw na drodze, kierowca może pozostać ukarany punktami karnymi. Na polskich drogach stoi coraz więcej fotoradarów, jakich obowiązkiem ma być wymuszenie na kierowcach właściwej oraz pewnej prędkości. Czy jest to celowe, czy nie, można polemizować.

Ważne jest to, że każde zdjęcie z fotoradaru to nie tylko mandat, lecz również adekwatna do przewinienia, czyli ilości naruszonych ponad limit kilometrów, ilość karnych punktów. Jak najbardziej, karne punkty wolno dostać nie tylko za nadmiernie znaczącą prędkość, ale za dużo innych grzechów na drodze – antycypowanie na linii ciągłej, na pasach dla pieszych, nieprawidłowe antycypowanie, omijanie, jazda na czerwonym świetle oraz dziesiątki innych przewinień, które jakkolwiek każdy kierowca, mając prawo jazdy, zna. Pomimo obiecywanych prac nad prawem o punktach karnych, dalej polskich kierowców obowiązują stare przepisy, to znaczy, limit 24 punktów, po przekroczeniu, którego, kierowca ma problemy – o tym mówi również kursy prawa jazdy warszawa.

Według tych przepisów, kierowca, który przekroczy limit 24 punktów karnych, powinien mieć odebrane prawo jazdy. Według planowanych, oryginalnych przepisów, kierowca powyżej 24 punktów ma zostać skierowany na reedukacyjny kurs – nie jest to kurs nauki jazdy, po ukończeniu, którego, może prawo jazdy zachować. Ale jest jeden warunek – nie może powtórnie przekroczyć limitu 24 punktów przez następne pięć lat. Nauka jazdy oparta jest na kodeksie drogowym, jaki każdy kierowca powinien znać, ale wielokrotnie występują sytuacje, w których kierowca popełnia niewielkie przewinienie, a jest za to srogo karany. Na szczęście, istnieje możliwość redukcji punktów karnych. Można to zrobić raz na sześć miesięcy. Na mocy starego, jakkolwiek obowiązującego prawa, policja zatrzymuje prawo jazdy kierowcy, który przekroczył limit 24 punktów, a sam kierowca kierowany jest na ponowny kurs prawa jazdy, musi zdać egzamin, żeby odzyskać dokument.

Żeby tego uniknąć, można się zameldować na kurs do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – szkolenie trwa sześć godzin, ukończyć go, a najstarsze sześć punktów pozostanie automatycznie anulowane.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz