Dlaczego Internet jest obecnie tak znaczącym medium?

Intencjonalność cywilna jest pojęciem socjologicznym. W skrócie, oznacza zbiór pojęć, wyobrażeń, opinii, poglądów, przesądów w odniesieniu do danej grupy cywilnej. Inna będzie myśl społeczeństwa chłopskiego, miejskiego, zamożnego, biednego. Media oznaczane są od dawna czwartą władzą. Rozmaite programy, które oglądamy, jakich słuchamy, poszerzają naszą idealną wiedzę w jakimś temacie, pozwalają nam na zajęcie osobistego stanowiska lub tak na nas wpływają, iż zgadzamy się z przedstawioną opinią medialną.

Jeżeli niemniej jednak władza ma bezgraniczny oraz niczym nie skrępowany dostęp do mediów, jest w stanie oddać tak wybrane treści, by w efekcie końcowym, ludzie nie mając dostępu do innych źródeł wiadomości, przyswoili je oraz uznawali za swoje. W wielu krajach miała miejsce medialna manipulacja społeczeństwem, to kłopotliwe, taka sytuacja w wielu państwach nadal istnieje. Najgroźniejsze jest formowanie świadomości ideologicznej, politycznej, religijnej. Gigantyczna część społeczeństwa bezkrytycznie przyjmuje opinie przedstawianej przez środki masowego przekazu, nawet nie zastanawiając się nad inną wersją danego kłopotu.

Wskutek tego wyznaczona jest rozpiętość mediów, by odbiorca mógł samodzielnie wybrać takie wiadomości, które pomogą mu zająć osobne stanowisko w danej sprawie – przetestuj serwis informacyjny. Sieć internetowa jest aktualnie powszechnie dostępna. Społeczeństwo niezwykle z przyjemnością korzysta z jej zasobów informacji. Dla ludzi w pełni dobrowolnych, sztampową rzeczą jest poszukiwanie informacji nie tylko w paru czołowych na rynku pismach, czy telewizyjnych stacjach, jednakowoż wypowiedzi ludzi opiniotwórczych z poza prasy, radia, telewizji, innymi słowy z kręgu osób niezależnych. O ile każda stacja telewizyjna, lub radiowa ma swój ustalony do realizacji profil, kierunek programowy, o tyle internet jest źródłem setek opinii, na podstawie jakich możemy sobie utworzyć własny obraz sytuacji, własną opinię, mało tego – naszą opinią możemy się natychmiast podzielić z innymi. Takiej możliwości w innych mediach, poza internetem nie ma.

Stacje telewizyjne stają się coraz bardziej otwarte na opinie telewidzów, ale kontakt z nimi jest najczęściej przez pocztę mailową, niewiele jest programów, w jakich telewidzowie mogą w trakcie ich trwania przekazywać bezpośrednio na antenie swoje uwagi czy opinie. Internet jest jedynym, w gruncie rzeczy niezależnym medium, które może w niezmiernie krótkim czasie nawet zmienić bieg historii. Stąd, w wielu krajach, internet jest niesłychanie niepraktycznym medium dla rządzących.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz