Dlaczego warto jest pójść do psychoterapeuty

W naszych czasach coraz więcej ludzie zmaga się z wieloma problemami, a wiele z tych problemów pozostaje poza ich kontrolą i ich rozwiązanie jest możliwe tylko z udziałem psychologa psychoterapeuty.

Ludzie cierpią z powodu problemów, takich jak stres związany z pracą, stres związany z małżeństwem, problemy rodzinne, oraz coraz powszechniejsza depresja.
Aby rozwiązać te i inne problemy bardzo często potrzebna jest pomoc psychologa psychoterapeuty. Dzięki wizycie u psychologa i psychoterapii zdobywamy wiedzę o sobie i możliwości skutecznej walki ze stresem.

Zanim udamy się na pierwsze konsultacje u psychologa nasuwa się pytanie, jak znaleźć właściwego dla nas psychoterapeutę? Przed wyborem właściwego psychoterapeuty powinniśmy wiedzieć, że wybór terapeuty zawsze różni się w zależności od osoby i jego preferencji.

Rozpoczynając poszukiwania terapeuty należy pamiętać, że wybór odpowiedniego terapeuty zadecyduje powodzeniu terapii. Dlatego powinniśmy rozważyć takie aspekty jak:

  • Lokalizacja gabinetu psychoterapeuty.
    Lokalizacja terapeuty musi być tak dogodna, aby pozwalała na szybkie i komfortowe dotarcie do i z gabinetu psychoterapeuty.
  • Płeć terapeuty
    Osobiste preferencje, tzn z kim czujesz się bardziej komfortowo, z mężczyzną czy kobietą psychologiem.
  • Podejście terapeutyczne
    Istotnym czynnikiem jest specjalizacja i podejście terapeutyczne psychologa, czyli z jakiego rodzaju terapii on korzysta. Bardzo często stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna.

Wizyta u terapeuty nie zawsze jest łatwa, ale jest niezbędna, jeśli chcesz przezwyciężyć swój stan. Ważne jest, aby mieć kogoś, kto pomoże Ci zrozumieć własne myśli i jest w stanie pomóc Ci w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.

Psycholog przyjrzy się twojej osobowości i twojemu związkowi z otaczającym światem. Omówi twój typ osobowości i twoje życie tak, aby wypracować plan psychoterapii i działania na przyszłość.

 

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia może mieć wiele rodzajów. Może to być walka z uzależnieniem od narkotyków lub alkoholu, leczenie depresji, psychoterapia rodzinna i poradnictwo rodzicielskie.
Terapia obejmuje również poradnictwo małżeńskie znane jako terapia dla par. Poradnictwo małżeńskie to rodzaj psychoterapii, który kładzie nacisk na poprawę umiejętności w zakresie relacji i rozwiązywania konfliktów pomiędzy partnerami.

Już w trakcie pierwszej wizyty dobry psychoterapeuta ustali rodzaj psychoterapii i przygotuje plan na przyszłe spotkania.

Skuteczna psychoterapia pozwala utrzymać równowagę psychiczną jednostki i o tym należy pamiętać. Twój psychoterapeuta jest po to, aby pomóc ci przejść przez trudne chwile i wysłuchać twoich obaw. Terapeuta nie zmusza do podejmowania decyzji i nie udzielał porad, ale jest po to, aby zapewnić ci narzędzia i zasoby, które pozwolą uczynić twoje życie lepszym i dlatego właśnie warto jest pójść do psychologa psychoterapeuty.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz