Jak przetwarzać energię słoneczną na prąd oraz ciepło?

Kiedy w poszukiwaniu alternatywnych źródeł ogrzewania zastanawiamy się nad wyborem instalacji grzewczej w stworzonym przez nas mieszkaniu, od razu nasuwa się pytanie – jak wiele to będzie kosztować? Instalacja fotowoltaiczna, rzeczywiście, tania nie jest, a jej koszt zależy od ilości kolektorów niezbędnych do przetworzenia ilości energii trafnej dla naszych pragnień. Im większy dom, tym droższa instalacja solarna. Są już w Polsce przedsiębiorstwa, które oferują kompleksową sprzedaż systemów solarnych – urządzenia, montaż oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania do inwestycji. Dotacje do nabycia oraz montażu paneli słonecznych dochodzą do 45% kosztów.

Jest to niebanalna suma, biorąc pod szczególną uwagę, że w przypadku ogromnego domu całkowity koszt ma prawo wynieść do stu tysięcy złotych. Kredyty z dopłatą zezwalają na realizację swoich zamierzeń, i sprzyjają popularyzacji takiej odmiany ocieplania. Poza tym, panele słoneczne montaż wpisuje się w trendy ekologii, co dopomaga Unia Europejska. Przy budowie domu warto w takim razie zastanowić się nad wykorzystaniem energii słonecznej, pozwoli to nam zaoszczędzić dużo pieniędzy w przyszłości. Przy budowie mieszkania czeka na nas dużo decyzji, które łączy jeden wspólny mianownik – co oraz jak zrobić, by wolno było ekonomicznie wybudować oraz ekonomicznie mieszkać. Jedną z ważniejszych decyzji jest nagrzewanie domu. Ciepło w domu stanowi jeden z pokaźniejszych wydatków w pokojowym budżecie. Może w następstwie tego instalacja fotowoltaiczna będzie porządnym rozwiązaniem?

Pytając fachowców o opinię, każdy z nich ogłosi, iż tak. Mimo że egzystujemy w klimacie dość chimerycznym w ostatnich latach, nasłonecznienie w Polsce stawia nas w jednym z najbardziej nadających się krajów do wykorzystywania energii słonecznej. Przeprowadzone badania pokazały, że w stworzonym przez nas kraju od maja do sierpnia jesteśmy w stanie korzystać z energii słonecznej w wystarczającej nam ilości. W kwietniu oraz wrześniu, przetworzona energia zapewni nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w marcu i październiku nieco ponad 50%. Od listopada do marca instalacja fotowoltaiczna ma być wspomagana energią elektryczną, jeżeli chcemy mieć w domu stosowną temperaturę. Tak czy inaczej, poprzez słoneczną energię jesteśmy w stanie uzyskać oszczędności nawet do 70% w skali roku. Z punktu spostrzegania ekonomii, rozwiązanie nie podlegające dyskusji.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz