Jak rozpocząć grać na giełdzie?

Bez kwestionowania dzisiejsza ekonomia nie byłaby tak prosta do obserwowania, gdyby nie giełda. Rzecz jasna większość krajów ma własne giełdy, jednak można śmiało oznajmić, że giełda jest globalna. Wartość surowców naturalnych wyrażana jest w skali makroekonomicznej dla wszelkich uczestników gry. A bowiem co poniektóre przedsiębiorstwa zarejestrowane są na konkretnej giełdzie, to spadki na jednej nie muszą zawsze wyciskać się piętnem na innej. Mimo wszystko jest to publiczna gospodarka a kapitał nie ma narodowości, często Ci sami inwestorzy mają swoje udziały w firmie działającej na giełdzie w Nowym Jorku, Tokio i w Londynie.

A to świadczy, że złe nastroje przenoszą się na wycofywanie kapitału ze wszystkich firm, w następstwie tego traci się w większości wypadków równolegle. Gdy załamuje się amerykańska koniunktura giełdowa, efekty tego widać na całym świecie. I to co jeszcze niedawno wydawało się najogromniejszym ekonomicznym dokonaniem czasów dzisiaj może pogrążać na dno całe kraje. Giełda coraz częściej zaskakuje nawet największych ekonomistów.

Na rynku giełdowym niesłychanie łatwo jest się dzisiaj wzbogacić, nawet w ciągu jednej doby. Wobec tego tak dużo osób intryguje się dzisiaj giełdą i każdy, kto zapracuje swój pierwszy milion na wolnym rynku, zapewne nie będzie chciał robić nic innego niż kupować akcje. A akacje to droga do przejmowania całych spółek, obejmowania zarządu w najlepiej zapowiadających się firmach. Przejęcia nie zawsze są niemniej jednak wynikiem polityki rozmów handlowych, gdzie właściciel firmy ma pełne prawo nie sprzedać własnej firmy. Giełda pełna jest spółek, które są godne mniej niż tygodniowy przychód niejednego inwestora. Może w następstwie tego on, jeśli tylko zapragnie, dokładnie wydrzeć jednostkę gospodarczą z rąk dotychczasowego właściciela. W pewnych sytuacjach proces ten zabiera nadzwyczaj dużo energii i czasu, jest prawie niemożliwy do wykonania w wypadku firmy, której blisko 100 procent akcji należy do jednego człowieka. Lecz w spółkach z gigantycznym zarządem podkupywanie powolne pakietów akcji i przejmowanie władzy jest łatwe oraz zapewnia wybitnie dobre i dostrzegalne efekty.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz