Jak wychować konia? Różne procedury szkolenia

Miłośnicy i znawcy koni sugerują, iż zwierzęta ujeżdżane i układane przez kobiety zachowują się zupełnie inaczej aniżeli konie poddawane treningowi przez trenera-mężczyznę. Kobiety, pomimo wykorzystywania w sztuce ujeżdżania koni sprawdzonych oraz powszechnie użytkowanych metod wprowadzają szczegóły reprezentatywne dla tej oczywiście płci. Mianowicie, celowo bądź intuicyjnie, entuzjastycznie odwołują się do negocjacji i perswazji. Przytulając, głaszcząc i pieszcząc konie, starają się z nimi znacznie bardziej zaprzyjaźnić aniżeli sobie je podporządkować. Zwierzęta ulegają tym metodom wybitnie z zapałem i z pozytywnym skutkiem.

Często koń oporny w czasie „suchego” treningu, zaczyna wypełniać polecenia trenerki, jaka do nich go poniekąd namówiła aniżeli zmusiła. Mężczyźni preferują surowość i konsekwencję. Nie rozmawiają z końmi, nie negocjują oraz nie rozpieszczają. Wymagają od własnych podopiecznych bezwzględnego posługi, nie przejmując się celowo ich dobrym czy złym humorem. Efekt takiego podejścia do treningu jest taki, iż od upartego zwierzęcia wykonania pewnych instrukcji trener nie jest w stanie wyegzekwować, co weryfikuje zapobieganie schorzeniom ortopedycznym koni. Z drugiej jednak kwestii, konie, od jakich wymagane jest bezwarunkowe posłuszeństwo, mają poczucie bezpieczeństwa, są spokojniejsze oraz o wiele bardziej normowane. Konie, z którymi się negocjuje mają skłonności do histerii, bywają znacznie bardziej płochliwe oraz kapryśne. Zdecydowanie solidne warunki bytowania i spokojne życie mają zagwarantowane konie hodowane w stadach ogierów.

Zgromadzone w jednym położeniu ogiery jednej rasy utrzymywane są przede wszystkim jako reproduktorzy. Ich obowiązkiem jest, w czasie oraz miejscu wskazanym przez hodowcę, dostarczyć najlepszej jakości materiału genetycznego. Konie te wystawiane są także na aukcjach, również międzynarodowych oraz wyprzedawane przez posiadacza stada oferentowi, jaki wylicytuje najwyższą cenę. Rasowe ogiery otoczone są niesłychanie pieczołowitą opieką. Otrzymują bardzo dobrą paszę, mają czyste, zadbane, można powiedzieć, reprezentacyjne stajnie. Najlepsi reproduktorzy muszą zawsze porządnie wyglądać i być w fenomenalnej formie. Masztalerze regularnie czyszczą i szczotkują ich sierść, śliczne grzywy i ogony. Aby utrzymać konia w dobrej formie, należy dostarczyć mu stosowna porcję ruchu, zdrowy koń musu biegać.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz