Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to zjawisko całkowicie naturalne ale gdy zauważymy, że tracimy więcej włosów to ich wypadanie powinno wywołać nasze zaniepokojenie i zmusić nas do działania.

W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na utratę włosów i może być to spowodowane stresem, zaburzeniami hormonalnymi, chorobą, menopauzą, ciążą, złym odżywianiem lub wiekiem. Istniej wiele przyczyn utraty włosów.

Obserwując u siebie nadmierne wypadanie włosów możesz spróbować powstrzymać to zjawisko stosując się do kilku podstawowych zasad i podejmując własną kurację, co jednak nie zwalnia od wizyty u lekarza specjalisty – dermatologa lub trychologa, który zleci szereg badań i określi przyczynę wypadania włosów oraz określi metodę leczenia.

Kilka wskazówek, które mogą powstrzymać wypadanie włosów

1. Szampony lub odżywki zapobiegające wypadaniu włosów

Większość z nas już słyszała o tych szamponach i warto je wypróbować, ponieważ są to sprawdzone, bezpieczne preparaty. Jednakże, stosowanie tych szamponów jest preferowane i skuteczne w przypadku sezonowego, sporadycznego i niewielkiego wypadania włosów. W trakcie aplikacji szamponu jest zalecane wykonanie masaży, które aktywują krążenie krwi i tym samym pobudzają wzrost włosów.

2. Suplementy żywnościowe powstrzymujące wypadanie włosów

Suplementy diety mają za zadanie uzupełnianie niedoborów żywieniowych, które mogą powodować wypadanie włosów. Suplementy diety mają za zadanie stymulować wzrost włosów i spowalnia

ich wypadanie. Jest to jednorazowa doraźna pomoc włosom. Suplementy nie mogą być przyjmowane przez cały rok. Potrzebne witaminy i minerały powinny być dostarczane wraz z dobrze zbilansowaną dietą.

 

3. Dieta i rytm życia.

Żywność jest podstawą naszego zdrowia i wpływa również na jakość Twoich włosów. Niektóre produkty spożywcze musimy preferować w naszej diecie w celu zmniejszenia wypadania włosów:
a. potrawy bogate w żelazo, takie jak pietruszka, kaszanka, rośliny strączkowe czy szpinak;
b. żywność bogata w cynk, taka jak owoce morza, całe ziarna lub produkty mleczne;
c. białko: mięso, ryby lub ikra.

Z drugiej strony mamy grupę produktów spożywczych, takie jak cukinia, dynia czy orzechy, których należy unikać jeśli ma się problem z wypadaniem włosów. Badania naukowe wykazują, że np. rośliny z rodziny dyniowatych przyczyniają się do utraty owłosienia.

4. Keratyna.

Jeśli cierpisz na nadmierne wypadanie włosów lub postępujące łysienie to puder z mikrofibry keratynowej może pomóc Ci zwiększyć gęstość włosów. Puder z kreatyną to proszek przeznaczonych do posypywania leczonych miejsc, który ma dawać złudzenie grubszych włosów i poprawiać ich gęstość. Puder jest odporny na pot i deszcz, przez co jego efekt jest długotrwały. Należy pamiętać, że jest to produkt kosmetyczny, który w żaden sposób nie rozwiąże problemu utraty włosów, a jednie czasowo może nieco ukryć postępujące łysienie.

Przedstawione wskazówki mogą być stosowane w przypadku lekkiego wypadania włosów, ale w przypadku poważnej utraty włosów, należy udać się do lekarza dermatologa lub trychologa, który będzie wiedział, jak rozpoznać problem utraty włosów i jaką kurację zastosować. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze da się powstrzymać łysienie i w takich przypadkach jedyną skuteczną metodą odzyskania włosów jest przeszczep włosów.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz