Jakie funkcje pełnią ekrany spawalnicze?

Ekrany spawalnicze to parawany, które przede wszystkim mają chronić otoczenie stanowiska spawalniczego przed promieniowaniem świetlnym podczerwonym (IR) oraz ultrafioletowym (UV). Emitowane przez łuk elektryczny podczas spawania światło w dużej dawce jest szkodliwe dla zdrowia i może powodować poparzenia skóry a także rogówki i siatkówki oka. Na podstawie badań udowodniono, że ekrany spawalnicze ze specjalistycznych folii ScreenFlex tłumią 99,998% szkodliwego promieniowania świetlnego.

Czy kolor jaki mają ekrany spawalnicze wpływa na poziom ochrony przed promieniowaniem świetlnym?

Zasadniczo ekrany spawalnicze występują w czterech podstawowych kolorach: czerwonym, brązowym, zielonym a także ciemnozielonym. Każdy z kolorów oznacza inny stopień przezroczystości folii spawalniczej. Czerwony cechuje największa przezroczystość, która umożliwia komfortową, krótkotrwałą obserwację procesu spawalniczego. Kolejne kolory stopniowo mają obniżoną przejrzystość aż do folii ciemnozielonej, która w praktyce pozwala dostrzec jedynie jaskrawe rozbłyski spawalnicze. Gdy stanowisko nie jest rozświetlane przez łuk spawalniczy przez ekran z folii matowej, ciemnozielonej nie można nic dostrzec. Jednak bez względu na kolor i poziom przezroczystości folii wszystkie ekrany spawalnicze zapewniają taką samą, niemalże 100% osłonę przed promieniowaniem świetlnym.

Jaki wpływ na spawacza mają ekrany spawalnicze?

Ochrona przed promieniowaniem świetlnym osób niewyposażonych w kombinezony a także przyłbice, a przebywających w otoczeniu boksów spawalniczych to główne zadnienie jakie spełniają ekrany spawalnicze. Tłumią one 99,998% szkodliwych promieni świetlnych z czego około 90% pochłaniane jest przez materiał foliowy. Pozostałe 10% odbijane jest z powrotem w kierunku spawacza. Czy oznacza to, że spawacz przyjmuje pierwotne 100% i dodatkowe 10% promieniowania UV oraz IR? Jeżeli nie używa specjalistycznej odzieży ochronnej to niestety tak. Jednak taką sytuację możemy spotkać jedynie podczas spawania amatorskiego.

Odzież specjalistyczna, czyli dodatkowa ochrona spawacza

Profesjonaliści chronieni są przed promieniowaniem emitowanym przez łuk spawalniczy przez specjalne kombinezony i fartuchy spawalnicze oraz przyłbice lub maski. Noszą także obuwie robocze dedykowane dla spawaczy i rękawice spawalnicze, które chronią nie tylko przed promieniowaniem podczerwonym czy ultrafioletowym ale także przed odpryskami spawalniczymi.

W jakie wypełnienia wyposaża się ekrany spawalnicze?

Podstawowym wypełnieniem ekranów spawalniczych jest folia, która może mieś różną grubość i kształt. Pierwszą formą wypełnień są lamele spawalnicze o szerokości 300 mm i grubości 2 mm. Chronią one nie tylko przed promieniowaniem świetlnym ale także zatrzymują rozżarzone odpryski spawalnicze. Drugim rodzajem wypełnienia są pasy spawalnicze o szerokości 570 mm i grubości 1 mm. Ostatnim i najczęściej stosowanym wypełnieniem są zasłony spawalnicze o grubości zaledwie 0,4 mm. Bez względu na rodzaj wypełnienia czy jego grubość zapewniają one taki sam poziom ochrony przeciwpromiennej wynoszący 99,998%. Grubość materiału ma wpływ jedynie ma możliwość zatrzymywania odprysków spawalniczych lub szlifierskich.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz