Jakim sposobem powstała ekonomia i PKB?

W naturze człowieka jest aktywność w zbiorowiskach, grupach, w jakich z w pewnych sytuacjach wykształcają się reguły i prawa oraz hierarchia ważności poszczególnych jego członków. Takie zaaranżowane grupy zdobyły nazwy populacji ludzkich. Ich cechą charakterystyczną jest też to, że potrafią wytwarzać bądź też pozyskiwać idealna na wspólny użytek.

Wyższy stopień urządzenia społeczności ludzkich znamionuje się pomiędzy innymi zasadą opodatkowania dochodów wszelkich mieszkańców. Zdobyte w ten sposób środki przeznaczane są na zaspokojenie potrzeb całej grupy, czyli edukację, bezpieczeństwo, transport itp.

Nim wszechstronne opodatkowanie stało się standardem, funkcjonowały rozmaite inne systemy ekonomiczne – wypróbuj znacznie więcej na parytet siły nabywczej. W czasach, kiedy tak właściwie jedną z norm związków interpersonalnych było niewolnictwo właściciel gospodarstwa rolnego, plantacji czy też innego biznesu korzystał z gratisowej pracy niewolników. Wynika z tego, iż był on posiadaczem nie tylko nieruchomości, urządzeń jednak i ludzi. Z czasem okazało się, że ta pozornie wygodna pozycja plantatora, budowniczego czy również innego przedsiębiorcy posiada jedną zasadniczą wadę.

Ludzie zmuszani do pracy niewolniczej nie posiadają zadowalającej motywacji do wykonywania swych zadań trafny prędko i prawidłowo, ponieważ nie czerpią z tego jakichkolwiek zysków. Praca niewolnicza była wiec pracą zdecydowanie mało wydajną, a przymus oraz kary cielesne motywacją o wiele niższą aniżeli wynagrodzenie. W czasie gospodarki feudalnej, właściciele dużych posiadłości ziemskich byli również w pewnym stopniu właścicielami ludzi zamieszkujących należące do ich majątku wsie.

Chłopi oprawieni byli pracować dla feudała, innymi słowy odrabiać tak oznaczaną pańszczyznę. Przypisani byli ponadto do swoich wsi i bez zezwolenia pana nie byli w stanie zmieniać miejsca, w jakim żyli. W stosunku do niewolnictwa system feudalny był dla poddanych o tyle poprawniejszy, że nie sprzedawano ich na targach, jak zwierzęta robocze, nie oglądając się chociażby na rozbijanie małżeństw i rodzin.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz