Kiedy stosować bramy wahadłowe a kiedy kurtyny paskowe?

Stosowanie bram wahadłowych i kurtyn paskowych to bez wątpienia ogromne korzyści, wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność długotrwałego pozostawiania otwartych tradycyjnych, trwałych bram segmentowych i skrzydłowych. Zarówno bramy wahadłowe jak i kurtyny paskowe chronią przed wnikaniem zimna, wilgoci oraz ograniczają poziom szkodliwego dla zdrowia hałasu. Pomimo różnic w budowie każde z rozwiązań charakteryzuje się dobra izolacją termiczną pozwalającą na spore oszczędności energii cieplnej. Jednak to właśnie ich budowa decyduje kiedy można montować grubsze bramy na zawiasach wahadłowych a kiedy lżejsze kurtyny z pasów PCV.

Bramy płatowe montujemy w mniejszych otworach bramowych

Wykonane z elastycznych płatów PCV bramy wahadłowe mają zazwyczaj grubość o 6-7 mm. Skrzydła przytwierdzone są do metalowych mocowań scalonych ze stalowymi zawiasami sprężynowymi, które umożliwiają otwieranie się drzwi w dwie strony. Waga konstrukcji pociąga za sobą pewne ograniczenia. Zarówno jednoskrzydłowe drzwi czy dwuskrzydłowa brama nie mogą mieć wysokości przekraczającej 3,5m. Całkowita szerokość bramy dwuskrzydłowej musi wynosić nie więcej niż 3 m, a jednoskrzydłowej 1,5m. Bramy płatowe mogą być montowane zatem w mniejszych otworach bramowych. W związku z tym częściej montuje się je wewnątrz obiektów do oddzielania poszczególnych pomieszczeń, niż w dużych otworach zewnętrznych.

Kurtyny paskowe jako wypełnienie dużych otworów bramowych

O ile w przypadku otworów 3,5×3 m sprawdzają się lepiej bramy wahadłowe o tyle w przypadku większych bram lepszym rozwiązaniem są bramy kurtynowe. Produkowane z wysokogatunkowej folii PCV zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dodatkowo podobnie jak bramy wahadłowe są elastyczne, chronią przed wnikaniem wilgoci, podmuchami wiatru, przeciągami, kurzem a także oparami i dymem. Co jednak najważniejsze nie utrudniają ruchu i mogą pełnić funkcje izolacyjne nawet podczas intensywnych prac przeładunkowych.

Czy warto doszczelniać otwory bramowe folią PCV?

Każdy może sobie przeliczyć czy założenie bramy wahadłowej lub kurtyny paskowej jest opłacalne. Wystarczy wziąć pod uwagę jej koszt, możliwość jej użytkowania przez kilka lat i zestawić otrzymane wartości z wydatkami na energię cieplną niezbędną do ogrzania stale wychładzanego obiektu. Mając na uwadze stale rosnące ceny materiałów opałowych, ropy, gazu i energii elektrycznej na pewno każdy dojdzie do podobnego wniosku. Inwestycja zarówno w elastyczne bramy wahadłowe jaki i bramy paskowe jest opłacalna i to już w pierwszym roku.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz