Komornik sądowy – kiedy tak właściwie potrzebujesz jego pomocy?

Co uczynić, jeżeli kontrahent nie wywiązuje się z umowy i nie płaci za wykonaną usługę czy też dostarczony towar? Najlepiej próbować uregulować z nim sprawę oferując, np. rozłożenie spłaty należności na raty. Często w przedsiębiorstwach zdarzają się małe kryzysy pieniężne, więc wyciągnięcie do nich ręki na pewno opłaci się na powierzchni niedługiego czasu. Jest to tzw. windykacja polubowna, która polega po największej części na przypominaniu dłużnikowi o spłacie długu.

Jeśli problemy są następstwem przejściowych kłopotów, należność najprawdopodobniej będzie spłacona. Jeżeli dłużnik jest pod tym względem bardzo oporny oraz nie wykazuje całkowicie jakichkolwiek chęci odnośnie spłaty długu, w owym czasie trzeba zastosować windykację sądową – na podstawie wiadomości uzyskanych na domenie Licytacje komornicze. Założenie sprawy o spłatę długu kończy się nałożeniem na dłużnika obowiązku spłaty. Jeśli nadal uchyla się on od wypłacenia należnych pieniędzy czeka go egzekucja komornicza.

Firmy windykacyjne prowadzą postępowania w pełnym kontakcie z egzekutorem. Jest to windykacja komornicza. Obejmuje ona też czynności pokomornicze. W zależności od rodzaju aktywności, jaką prowadzi dłużnik dobierane są przeróżne narzędzia windykacyjne. Część z nich wierzyciel ma okazję z powodzeniem sam zastosować. Mowa tutaj o wezwaniu do zapłaty. Na początku wystarczy pisemne ponaglenie spłaty długu. Takie wezwanie powinno zawierać informacje o użyciu kroków ustawodawczych w przypadku nie spłacenia należności w terminie. Wolno również kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie.

Jednakże tutaj jest kłopot z nagrywaniem rozmowy. W ten sposób nawet, jeżeli dłużnik przyjmie wiadomości, może w każdej chwili się tego wyprzeć. Tę odmianę windykacji zwykle stosują firmy windykacyjne, jakie dla bezpieczeństwa nagrywają takie rozmowy. Niejednokrotnie firmy przeprowadzają wywiad, który ma na celu stwierdzenie, dlaczego z dłużnikiem nie ma kontaktu. Poza tym taki wywiad jest wykonywany, bo zezwala określić wielkość majątku przedsiębiorcy. Informacje takie są przydatne w przypadku egzekucji komorniczej. W tym celu zatrudniani są też detektywi. Jeżeli wszystkie narzędzia zawiodą pozostaje zwrócenie się do dobrego sądu.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz