Maty podłogowe do biura

Maty podłogowe to wciąż mało popularne i niedoceniane elementy wyposażenia biurowego. Mało kto wie, że istotnie pomagają w utrzymaniu czystości, chronią podłogi przed zniszczeniem i poprawiają ergonomię pracy.

Do najpopularniejszych rodzajów biurowych mat podłogowych zalicza się: maty wejściowe, maty ergonomiczne oraz maty ochronne. Ze względu na inne funkcje użytkowe poszczególne rodzaje mat różnią się budową i materiałem, z których zostały wykonane. Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się maty uniwersalne, łączące w jednym produkcie wszystkie ww. funkcjonalności.

Biurowe maty wejściowe

Mat wejściowych do profesjonalnego użytku nie można utożsamiać z popularnymi wycieraczkami, mimo że na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Podstawowym zadaniem mat wejściowych jest pochłanianie zanieczyszczeń i wilgoci przed wejściem do pomieszczenia. Ze względu na dużo większe natężenie ruchu występujące w obiektach komercyjnych, zdolność pochłaniania brudu i wody musi być dużo większa niż w zwykłych wycieraczkach. Absolutnie niezbędne jest również, aby mata wejściowa posiadała antypoślizgową powierzchnię oraz spód. Ma to szczególne znaczenie w przypadku posadzek terakotowych, na których w okresie jesienno-zimowym bardzo łatwo się poślizgnąć i doznać uszkodzenia ciała.

Wybierając matę wejściową do swojego biura warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Wierzchnia przędza powinna składać się z włókien poliamidowych, które są tworzywem wysokochłonnym, antystatycznym oraz odpornym na działanie promieni słonecznych. Dobrze, jeśli warstwa spodnia wykonana jest z gumy bez dodatku PVC. Dzięki temu mata nie będzie się kruszyć, łamać ani falować.

Maty biurowe ergonomiczne

Maty biurowe ergonomiczne, zwane również antyzmęczeniowymi, znajdują swoje zastosowanie na stanowiskach pracy, przy których praca odbywa się w głównej mierze w pozycji stojącej, np. w recepcjach, kasach, stanowiskach montażowych, stoiskach POS itp. Ich zadaniem jest odizolowanie stóp od twardej nawierzchni podłogi i amortyzowanie nacisków. Dzięki temu skutecznie niwelują obciążenia działające na kręgosłup, stawy oraz mięśnie. W efekcie pracownik wolniej się męczy, rzadziej odczuwa ból układu kostno-mięśniowego i jest mniej narażony na kontuzje będące skutkiem długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Warto przejrzeć typy mat biurowych oferowanych przez sklep: https://www.mebledobiura.pl/katalog/maty-biurowe-i-ochronne

Biurowe maty ergonomiczne mają budowę typu sandwich – wnętrze wykonane jest z miękkiego i elastycznego tworzywa (np. spienionej gumy), a warstwy zewnętrzne zazwyczaj z odpornego polipropylenu. Maty tego typu są odporne na zabrudzenia i wilgoć, zapobiegają również poślizgnięciu się. Amortyzująca warstwa zabezpiecza także podłogę przy upadku ciężkich przedmiotów oraz chroni lekkie i delikatne przed zniszczeniem.

Biurowe maty ochronne

Zadaniem biurowych mat ochronnych jest zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniami spowodowanymi kołami biurowych krzeseł. Można je układać bezpośrednio na posadzce lub wykładzinie. W tym drugim przypadku skutecznie chronią dywan lub wykładzinę przed zabrudzeniem oraz wytarciem. Maty tego typu wyciszają również hałas toczących się po podłodze plastikowych kół. Bardziej zaawansowane wersje mat ochronnych posiadają na spodniej warstwie kolce lub wypustki, które dodatkowo stabilizują matę na miękkim podłożu i uniemożliwiają jej samodzielne przesuwanie się.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz