Pożyczki społecznościowe – na czym to polega?

Social lending to powstała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii koncepcja pożyczek społecznościowych, które miały stać się rzeczywistą opcją dla pożyczek bankowych. W Polsce taka forma pozyskania pobocznych środków finansowych jest osiągalna od niedawna. Niemniej jednak pożyczki społecznościowe nie są zupełną nowością na polskim rynku, choć ich popularność dorosła zdecydowanie dopiero w minionym czasie.

Czym jednak są zapożyczenia społecznościowe? Jest to opcja dla kredytu czy pożyczki udzielanej przez instytucję pieniężną czy bank. Użytkownicy specjalistycznych portali oferujących tego rodzaju usługi oferują sobie nawzajem pożyczki, które pozwalają im zarobić więcej aniżeli na bankowej lokacie, w czasie kiedy osoba potrzebująca pieniędzy ponosi koszty niższego niż bankowe oprocentowania. Warunki udzielanej pożyczki obie osoby muszą już uzgodnić pomiędzy sobą, podobnie jak sposób zabezpieczenia należności. Niedziwnymi atutami jakimi są w stanie się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak uciążliwych formalności, z którymi mamy do czynienia w bankach i prędkość transakcji. Najbardziej legendarne jest pożyczanie niewielkich kwot, chociaż zdarzają się i większe kwoty. Wobec tego też na znaczeniu osiąga zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy. Aby chronić użytkowników serwisów zajmujących się pośredniczeniem w kontaktach między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą współdziałają z wieloma podmiotami – takimi jak szczególne firmy windykacyjne czy biura informacji gospodarczej.

Pożyczki społecznościowe są udzielane na bazie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Serwis pobiera prowizję od zawartych umów oraz na tym zarabia. Wysokość odsetek jest regulowana ustawą antylichwiarską- wobec tego interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek maksymalnych. Nie zmienia to jednak faktu, iż pożyczkodawca zarabia na takiej pożyczce o wiele więcej aniżeli na jakiekolwiek lokacie – przynajmniej kilkanaście procent w skali roku. Toteż obie osoby mają gigantyczne szanse zyskać na takiej transakcji.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz