Rośliny i altanki do parku

Jeśli skonstruowany przez nas ogród jest w większości wypadków ocieniony, nie wszelkie gatunki drzew i krzewów iglastych będą w nim się porządnie rozwijały. Modrzewie, świerki, sosny, jałowce oraz inne, które posiadają kolorowe igiełki wymagają bardzo znacznego nasłonecznienia. Brak światła znacznie wpłynie na spadek ich wartości estetycznych i spowolni rozwój. Niektóre z drzew iglastych tolerują półcień, a cisy możemy bez wahania sadzić nawet w najwyższym stopniu ocienionych miejscach. Przed kupnem warto w następstwie tego spytać sprzedawcę o ciepłolubność danej rośliny oraz zastanowić się, czy na pewno będzie ona korzystnym zakupem dla naszego ogrodu. Niegdyś w każdym wiejskim ogródku można było spotkać igiełki rozmarynu, pachnącą lawendę oraz kwitnącą niebiesko szałwię. Miały one zastosowanie kulinarne, jednakowoż również pomagały radzić sobie z wieloma dolegliwościami.

W dzisiejszych czasach w większości wypadków uprawiana jest mięta, bazylia oraz inne zioła, które służące po największej części jako urozmaicenie posiłków. Nawet jeżeli nie potrzebujemy ziół do tych celów, a w aptekach kupujemy gotowe ziołowe preparaty, rośliny te staną się rewelacyjną ozdobą naszych ogrodów. Zioła są wybitnie aromatyczne, skutkiem tego także już niewielka ich ilość spowoduje, że stworzony przez nas ogród może pachnąć miętą bądź też uspokajającym aromatem lawendy. Biorąc przykład z naszych prababć, można je zasadzić w kształt krzyża, lub ewentualnie węzła celtyckiego. Taką rabatkę należałoby udekorować ładnymi kamieniami, które nadadzą im irlandzki klimat dla domki na działkę. Teraz zioła na ogół uprawiane są w doniczkach. Ich nasiona wolno zakupić przez Internet lub też w sklepach ogrodniczym. W Polsce istnieje tylko jedna jednostka gospodarcza absorbująca się uprawą i przetwarzaniem ziół na skale hurtową. Jest nią Herbapol.

Wolno tam także kupić nasiona rzadkich ziół, o które próżno analizować w sklepach ogrodniczych. Niektóre z roślin mają właściwości antyseptyczne oraz bakteriobójcze. Inne zachwycą nas barwą kwiatów oraz zapachem. Niegdyś zioła uprawiane były także w klasztorach przez zakonników, a receptury nalewek, maści i win na bazie ziół były mocno chronione. Pielęgnując w ogrodzie zioła, wolno posmakować produkcji leczniczych win oraz nalewek, posiadających o dużo lepsze właściwości aniżeli artykuły zdobywane w aptekach.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz