Tworzenie oraz konserwacja ogrodu – zlecić, czy realizować samemu?

Dla początkującego w dziedzinie planowania, zakładania oraz pielęgnacji ogrodu, ma prawo to być wybitnie skomplikowana oraz poważna inwestycja. Rozpoczynamy od skompletowania wszelkich niezbędnych informacji, jesteśmy w stanie radzić się kolegów, wykorzystać z poradników o ogrodnictwie i zasięgnąć wiadomości w internecie. Na początek powinniśmy wyznaczyć jakie będzie oświetlenie stworzonego przez nas ogrodu, od jakiej będzie padało światło i jakie natężenie będzie godzin słonecznych w stosunku do tych w cieniu. Do tego wypada wskazać jaką funkcje będzie pełnił nasz ogród, czy będzie to ogród dekoracyjny, warzywny, owocowy, wypoczynkowy oraz w zależności od przeznaczenia ogrodu dobieramy profesjonalne rośliny. Przy doborze roślin należy się też zastanowić nad tym jak sporo czasu pragniemy poświęcać naszemu ogródkowi i na ile jesteśmy w stanie zająć się zasadzonymi roślinami.

Trzeba nanieść plan stworzonego przez nas ogrodu na papier w należytej skali z uwzględnieniem roślin jakie mają się w nim znajdować i ewentualnych ścieżek i budowli ogrodowych – tutaj podpowie Ogrody-RYDZ.PL – szkółka drzew i krzewów wrocław. Tuż po założeniu ogród wymaga intensywnej pielęgnacji. Nasze zadanie nie zamyka się na posadzeniu roślin, zasianiu trawy na trawniku i postawieniu altanki lub szklarni. Pierwsze lata z życia naszych roślin są wybitnie ważne, rośliny wtedy potrzebują właściwego nawadniania oraz nawożenia.

Jeżeli w stworzonym przez nas skwerze posadziliśmy młode drzewka, przystaje je obić palikami, aby uniknąć przechylania się na wietrze i w innych sytuacjach pogodowych. Fundamentem jest właściwe podlewanie, by rośliny się ukorzeniły i przyjęły.

Następnie po około roku od założenia ogrodu, jesteśmy w stanie zacząć rośliny nawozić, uważając jednocześnie aby ich nie spalić, albowiem są jeszcze bardzo delikatne. W kolejnym sezonie jesteśmy w stanie też zająć się już obumarłymi bądź zbyt rozrośniętymi branżami i krzewami i poprzycinać niesforne detale. Obcinając gałęzie oraz krzewy roślina zyskuje siły i wypuszcza młode i zdrowe pędy. Trawnik jest miejscem o które należy w ogrodzie właściwie dbać. Sieczemy trawę regularnie nie dopuszczając do pokładania się źdźbeł, po pewnym czasie po każdym koszeniu nawozimy trawnik specjalnymi mieszankami do traw.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz