Uprawa ziół – skąd brać nasiona?

Pomimo przetwarzania wielu lekarstw na bazie surowców roślinnych, w szeregu przypadków powodują one sporo efektów ubocznych. Przyczyna leży w pozbawieniu składników roślinnych substancji dodatkowych, o pozornie małym znaczeniu dla terapii.

Jednakowoż to oczywiście one przygotowują organizm ludzki na działanie dobrych aktywnych składników o głównym znaczeniu. Wskutek tego też większość lekarstw produkowanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości. Co niemiara leków z powodzeniem wolno zastąpić ziołowa terapią.

Zioła są wartościowym źródłem witam oraz składników mineralnych – sprawdź nasiona marihuany leczniczej. Co więcej, mają one łagodne działanie i są łatwo przyswajalne dla organizmu. Właśnie dlatego też używane są na różnego rodzaju dokuczliwości. Zioła mogą być też przyjmowane jako suplement diety.

Przykładem ma prawo być wywar z pokrzywy. Użytkuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na obecność w jej surowcu witamin C, K, B i wielu mikroelementów. Mnóstwo roślin posiada także okazjonalnie napotykane gdzie indziej pierwiastki, wymagane dla zgodnego działania organizmu, jak bor, wanad lub selen. Już nasze prababcie rozpatrywały rośliny zielne z szacunkiem. Zbierano je w wskazanej porze, częstokroć wczesnym rankiem. Niektóre z nich posiadały mocniejsze działanie, jeśli surowiec był ścinany przed pierwszą burzą, w czasie pełni, lub też np. w noc św. Jana.

Z reguły każda wieś oraz osada miała własną znachorkę czy też zielarkę, jaka specjalizowała się w medycynie metodami naturalnymi. Ich chłopskie chaty kryte strzechą pachniały suszonym tymiankiem, rozmarynem i miętą. O zioła dbano również w klasztorach. Każdego dnia duchowni wychodzili z prostymi narzędziami na klasztorne poletka by uprawiać te niezwykłe rośliny. Nieraz byli oni też w posiadaniu nadzwyczajnych ziołowych receptur. Maści, wywary i nalewki były sprzedawane, bądź też wymianę na inne potrzebne towary. Teraz zioła uprawiane są w przydomowych ogródkach, głównie z uwagi na ich intensywny zapach, jak i kuchenne przeznaczenie. Uprawia się je także w celach medycznych. Jest to największy i równolegle najstarszy producent ziół w naszym kraju.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz