W jaki sposób ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem netu?

Internet jest nie jedynie olbrzymią kopalnią wiedzy, lecz w pewnych momentach może stanowić zagrożenie – dotyczy to w głównej mierze dzieci i nastolatków. Istnieją bo ludzie, jacy wykorzystują naiwność oraz ufność innych, a to może kończyć się tragicznie.

W największym stopniu narażone na przedsięwzięcie internetu są dzieci. Rodzice niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą kontrolować użytkowanie internetu przez swoje pociechy. Coraz więcej akcji cywilnych godzi jednak wagę tego problemu i otwiera oczy rodzicom, a zdarzają się również przypadki, że dziecko rozpoczyna być uzależnione od internetu oraz nie potrafi nad tym nałogiem zapanować. Z poradą przychodzą wtenczas pedagodzy, którzy umieją poradzić sobie w wielu przypadkach z takim kłopotem Niezbędna jest jednak także pomoc oraz zaangażowanie rodziców, którzy są przecież najogromniejszym wsparciem dla własnego dziecka.
Aczkolwiek, aby zapobiec takim stanom radzi się rodzicom monitorowanie aktywności internetowej ich dzieci. To zdrowe głównie wtedy, kiedy dzieci nie są jeszcze na tyle duże, żeby móc logować się na rozmaite portale społecznościowe – też w szkole rodzice mogą znaleźć pomoc i porady na temat tego jak radzić sobie z tym, że dziecko korzysta niezwykle niemało z internetu.

Najlepszą wskazówka jest jednak zwykłe ograniczenie dostępu do internetu. Rodzic powinien wyznaczyć swojemu dziecku czas jaki może spędzać dziennie przed komputerem. Najporządniej kiedy takie ograniczenia wprowadzone są od początku eksploatacji komputera i internetu. Wtenczas bowiem dziecko przyzwyczajone jest do tego, że nie przesiaduje całego dnia. Porządnie jest też założyć ochronę rodzicielską na witryny i portale, jakie wydają się podejrzane oraz są w stanie być zagrożeniem dla dziecka.

Asekuracja rodzicielska to nic innego jak zablokowanie dostępu do tych witryn internetowych. Doradza się również rodzicom, żeby więcej czasu poświęcali swoim pociechom oraz ich kłopotom. Wypada bowiem wiedzieć, co dzieje się w życiu prywatnego dziecka, czy dziecko nie ma kłopotów lub czy coś go nie smuci. To absolutnie typowe oraz pomaga zachować zdrowe relacje pomiędzy rodzicem a dzieckiem, bez względu na wiek dziecka.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz