W jaki sposób przygotować formalności do pochówki?

Niestety śmierć na nas nie zaczeka – wielokrotnie odejście bliskiej osoby nadchodzi w bynajmniej wyczekiwanym momencie. Na szczęście są zawodowcy, jacy pomogą, nawet wtenczas, gdy zgon nastąpił poza granicami kraju lub w innych niesztampowych miejscach. Ten problem, to przewóz zwłok do kraju. Pewnie większość ludzi odjeżdżających na wczasy gdziekolwiek w świat, nie analizuje, czy ich zabezpieczenie obejmuje transport zwłok na cmentarz do kraju zamieszkania.

A przecież Ci, jacy w różnych zagranicznych wypadkach losowych ukończyli swoje życie, również nie przypuszczali, że już nie powrócą do własnych bliskich. Jakkolwiek wyjazd był tylko na kilka dni… Czyli polisa na tę melancholijną okoliczność ma być wprost wymagana od wszystkich zleceniodawców wyjazdów, lub biur podróży. Tutaj cmentarz luboń wszelkie formalności załatwi, pomoże, lecz współczucie dla znajomych nie ma nic wspólnego z prawidłami ekonomii – za wykonaną usługę należy zapłacić. O ile koszt transportu zwłok autem okaże się do przyjęcia, o tyle transport lotniczy może być dla bliskim wydatkiem nie do udźwignięcia.

Warto o tym pamiętać przed spakowaniem walizki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno oraz czytelnie formułuje nasze powinności przed cudzoziemskimi podróżami oraz w ich trakcie – należy posiadać istotny paszport, czy też dowód osobisty, w zależności od kraju, do jakiego się wybieramy, w wypadku wyjazdu do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która uprawnia do fundamentalnego leczenia oraz wykupić w obowiązkowym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia. Tutaj, z naporem na możliwe sprowadzenie zwłok do kraju. Każdy zakład pogrzebowy pomoże bliskim zmarłej osoby w sprowadzeniu zwłok do kraju, jednak powiązane jest to z gigantycznymi kosztami. Ma prawo się okazać, że przewóz zwłok na cmentarz, po prostu zrujnuje finansowo najbliższych. Karta EKUZ, zapewnia możliwość fundamentalnego leczenia w państwach unijnych, niemniej jednak nie jest podstawą do przewozu ciężko chorych lub transportu zwłok do kraju. Pamiętajmy, że przewóz zwłok jest niezwykle kosztowną sprawą, a bez pomocy firmy wykwalifikowanej w tym aspekcie, sami niczego nie poczynimy. Ma prawo się zdarzyć przykra sytuacja, że z powodu braku środków, rodzina zmuszona będzie do pozostawienia bliźniej osoby w kraju, w jakim ona zmarła.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz