W jaki sposób przystosować obuwie sportowe?

Jednym z podstawowych elementów stroju każdego człowieka jest obuwie oraz nieomalże każda jednostka ma tak zwane buty sportowe, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego, że istnieją przeróżne rodzaje obuwia oraz mają one różne przeznaczenie. Przy wyborze obuwia sportowego, pierwsze co trzeba uczynić to zastanowić nad tym, do czego to obuwie będzie użytkowane…

Jeżeli nie uprawiacie sportów wyczynowo wyłącznie rekreacyjnie oraz Wasze treningi są właściwie rozrywką, to wystarczy jedynie się zaopatrzyć w sztampowe buty sportowe. Niemniej jednak oraz takie uniwersalne buty powinny być należycie dobrane. Przede wszystkim należy zorientować się, jaki jest rodzaj opisującej nas stopy – jest to uzależnione od układu sklepienia na stopie.

Jeżeli posiadamy tak nazywane „niskie sklepienie” to opisującą nas stopę określa się mianem stopy pronującej, inaczej takiej, która przy połączeniu z podłożem, kiedy ją stawiamy, kieruje się nadzwyczaj do środka. Dla takich osób fabrykuje się właściwe buty sportowe pronujące dostępne na witrynie internetowej odzież sportowa. Jeśli natomiast układ sklepienia jest wysoki jest to stopę określa się mianem stopy supinującej, a w związku z tym poszukiwane obuwie ma obowiązek należeć do tej oczywiście kategorii. Ewidentnie jak we wszystkich sprawach, tak i w typach stóp, wolno wyróżnić też stopy neutralne, na które odpowiednie są prawie wszystkie typy butów.

W celu określenia rodzaju stopy nie musimy udawać się do lekarza profesjonalisty. Przydatny nam do tego jest kawałek papieru wielkości stopy i sama stopa, subtelnie zmoczona wodą. Po odciśnięciu mokrej stopy na kartce jesteśmy w stanie określić jej rodzaj.

Jeśli odcisk stopy jest niesłychanie wyraźny, z pewnością będzie to typ pronujący. Natomiast kiedy ewidentnie widać tylko przód oraz tył stopy, nieraz połączony cienką nitką, klasyfikujemy się w kategorii stopy o wysokim sklepieniu. W czasie, gdy na kartce stopa naznaczyła się proporcjonalnie – palce, przód, pięta oraz połączenie tych elementów w całość to wynik ten świadczy stopę neutralną. Kiedy typ stopy jest określony, dobór dobrego obuwia to już pestka. Nie zapominajmy, iż o to które obuwie jest perfekcyjne dla danego rodzaju stopy, żeby nie narażać jej w trakcie uprawiania różnych sportów na różnego rodzaju kontuzje i by stopa nie męczyła się za prędko oraz nie bolał, najprawidłowiej dopytać osoby doświadczonej, a w związku z tym sprzedawcy.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz