Wyczerpywanie maszyn rolnych – kiedy wymieniać podzespoły?

Konstrukcja gospodarstw rolnych w naszym kraju jest w dalszym ciągu różna od reszty Europy. Mimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu przeważają gospodarstwa średnie oraz małe, o niezbyt gigantycznych dochodach. W gospodarstwach tego typu jakakolwiek inwestycja w sprzęt oraz machiny do produkcji rolnej stanowi istotny kłopot.

Wobec tego też nabywane są niejednokrotnie maszyny używane, z drugiej lub nawet trzeciej ręki, wymagające ciągłej konserwacji oraz częstych napraw. Ulegające zniszczeniu części ciągników rolniczych oraz innych maszyn w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji powinny być zastępowane sprawnymi, które odnajdziesz na domenie internetowej części do sieczkarni. Nie zawsze jest konieczność zamontowania fabrycznie oryginalnego zamiennika, przeważnie wystarcza zamiana na część po prostu sprawną, nawet używaną.

Najważniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych oraz możliwość ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia trzeba rozumieć nie wyłącznie realną dostępność korzystnego towaru, jakkolwiek oraz jego cenę będąca na takim poziomie, by nie będzie burzyła prostego budżetu gospodarstwa. Moment uszkodzenia machiny jest poniekąd nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w największym stopniu napiętych prac gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszelkich gospodarstwach.

Dlatego w momencie awarii wyposażenia, nadzwyczaj trudno jest o sąsiedzką pożyczkę machiny, albowiem wszelkie są potrzebne jednocześnie. Najważniejszym rozwiązaniem byłby serwis na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy upadły PGR-y i zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny i tani warsztat naprawczy trudno liczyć.

Najistotniejsza jednak sprawą jest by części do ciągników rolniczych oraz wszystkich najczęściej używanych machin można było nabyć jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, aby sklepy firmowe z oryginalnymi eleganckimi częściami do ciągników były w każdej wsi lub chociażby gminie. Jednakże istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części używanych, komisowych, jest jak najbardziej realne. Części powinny być sprawdzane oraz testowane przed sprzedażą.

Może to ci się też spodoba:

Dodaj komentarz